Yabani yulaf (Avena fatua, Avena sterilis)

Konu
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Yabani yulaf (Avena fatua, Avena sterilis)

Avena spp. – Yabani yulafın tasviri

 

Avena sterilis L. (Kısır Yabani Yulaf, Şifan)

Familyası: Poaceae (Gramineae)
Sinonimi: Avena ludoviciana (Durieu) Gillet and Mague
İngilizcesi: Winter wild oat
Çevre İstekleri: Sıcaklık isteği fazladır. Çukurova Bölgesinde buğdayda sorundur.
Morfolojisi : Tek yıllıktır. Gövdesi 30- 130 (150) cm, dik ve tüysüzdür. Yaprak kınları tüylüden tüysüze kadar değişebilir. Dilcik 3-8 mm’dir. Yaprak ayası 5,5-30 cm X 3-10 mm, şeritsi, sivri uçlu, tüysüz, kenarları hafifçe sınırsal tüylüdür. Başak 6-30 X 4-12 cmdir. Kılçıkları 5-7 cmdir.

Avena fatua L. (Yabani Yulaf, Şifan)

Familyası : Poaceae (Gramineae)
Sinonimi : –
İngilizcesi : Wild oat, Spring wild oat, Bearded wild oat
Çevre İstekleri : Genellikle kireçli ve ağır toprakları sever. Avrupa’da sorun olup, Çukurova bölgesinde buğdayda çok miktarda bulunmuştur, sorundur.
Morfolojisi : Tek yıllık olup, boyu 130 cm’ye kadar ulaşabilir. Sap dik, uzun ve güçlü yapılıdır. Yaprak ayasının alt ve üstü tüysüz, kenarları kirpik şeklinde tüylüdür, ancak bitki yaşlandıkça dökülürler. Yaprak kını tüysüz, sapı iyice sarmıştır. Genç yapraklar sola doğru kıvrımlı, yakacık 6 mm’ye kadar ulaşabilir, kulakçık yoktur. Başak bileşik başak şeklinde, başakcıklar büyük olup, her başakcık 2 – 3 çiçek içerir. İç kavuzlar, ucu 2-4 çentikli olup sarıdan kırmızımsı kahverengine kadar değişen renktedirler, 4 cm uzunluğunda kılçıklıdır. Kılçığın alt kısmı kıvrımlı ve orta kısımdan eğiktir.

Zararı nasıl olmaktadır ?

Yabani yulaf (Avena fatua) ılıman, kısır yabani yulaf (Avena sterilis) sıcak iklim bölgelerinde yaygındır. Tek yıllık bir bitki olup mücadelesi zordur. Yabani yulaf hububatla ışık, besin maddeleri ve su yönünden kuvvetlice rekabet etmektedir. Tohumlarının çimlenme özelliği mücadelesini zorlaştırmaktadır. Nitekim bu yabancı otun tohumları şiddetli dona dayanıklı olup genellikle sonbahar ve kışın çimlenmektedir. Bu nedenle daha çok kışlık ekimlerde sorun oluşturmaktadır.

Yabani yulaf tohumları dormansiye sahip olup toprakta çimlenmesi uzun yıllara dağılmaktadır. Bu özellik mücadelesini zorlaştırmaktadır. Yabani yulaf yoğunluğu tohum oluşumu ile yağış miktarına ve tohumların toprakta ölmesine bağlı olarak değişmektedir. Tohum oluşumu ve ölüm oranı ise tohumların erken çimlenmesine, kültür bitkisi ile rekabet derecesine ve toprak rutubetine bağlı olarak değişmektedir. Toprakta tohumların çimlenme kabiliyeti, toprak işlemenin gecikmesine, anız yakmağa ve hasadın erkene alınmasına bağlı olarak azalmaktadır.

Yayılması

İlkbaharda yabani yulaf tohumlarının heterojen çimlenmesi ve ayrıca çimlenme süresinin uzun süreye yayılması (şubat-nisan) homojen bitki çıkışı ve gelişmesini engellemektedir. İlaçlama sırasında farklı gelişme dönemine sahip yabani yulaf bitkisinin herbisitlere karşı duyarlılığı değişik olmaktadır. Bu da mücadeleyi güçleştirmektedir.

Diğer taraftan yabani yulaf tohumları toprakta canlılığını 8 yıla kadar sürdürmektedir. Bir yabani yulaf bitkisinin takriben 100 kadar tohum vermesi, yoğun mücadele yapılsa dahi uzun yıllar toprakta yeteri kadar çimlenme yeteneğine sahip tohum bulunmasına neden olmaktadır. Yoğun yabani yulaf mücadelesi sadece bir yöntemle yapılamamalı, mücadele programına mutlaka herbisit kullanımı ilave edilmelidir. Ayrıca mücadele programları mutlaka kültürel ve yetiştirme teknikleri ile desteklenmelidir.

Mücadele

Hububatta yabani yulafta ekonomik zarar eşiği 5-15 bitki/m2’dir. Tarlada yabani yulaf yoğunluğunu ekonomik zarar eşiğinin altında tutmak gerekir.

Yazlık hububat alanlarında yabani yulaf yoğunluğunun 10 bitki/m2 ve altında olması halinde zarar nispeten az olmaktadır. Gelişmenin başlangıcında yabani yulafın yapraklarından absorbe olan herbisitler uygulanmakta ve böylece genç bitkinin ölümü sağlanabilmektedir. Yaşlı yabani yulaf bitkisi herbisitlere karşı dayanıklıdır. Mücadele üzerine yabani yulafın gelişme dönemi, herbisit seçimi ve uygulama zamanı etki etmektedir. Bu nedenle her zaman ilaç karışımı mümkün olamamaktadır. 

Yabani yulafa karşı kullanılan bir herbisitte Diclofop-methyl’dir. Bu herbisit etkili madde olarak 200 ml/da buğday,mercimek, pancar,soğan yabani yulafa (Avena spp.) karşı kullanılmaktadır . Uygulama sırasında hububat kardeşlenme sonu ve ilk nod oluşturma döneminde olmalıdır.

Ülkemizde yabani yulafa karşı çıkış sonrası uygulanabilen çok sayıda ruhsatlı herbisit piyasaya sunulmuştur. Bunları tümüyle yazmak mümkün değildir. Arzu ettiğiniz takdirde yorum kısmına sorularınıza cevap verilecektir.

 

Yabani yulaf tohumunun çimlenmesi 

 

Yabani yulaf tohumlarının filizlenmesi

 

 

Yabani yulafın iki yapraklı evresi

 

 

Yabani yulaf bitkisinin gelişip kardeşlenme evresi

 

Yabani yulafın ilk boğum evresi (Mücadelede kritik noktadır)

 

 

Yabani yulafın Bayrak yaprak ve kulakçık (Başağa kalkma) – Bu evreden sonra herbisit kullanılmaz, çünkü öldürmez !

 

Yetişkin bir yabani yulaf bitkisi

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
1