Çayır Tilki Kuyruğu (Alopecurus myosuroides)

Konu
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Çayır Tilki Kuyruğu (Alopecurus myosuroides

 

Sinonimi: Alopecurus agrestis L.

Türkçe yaygın ismi: Tilki kuyruğu

İngilizce yaygın ismi: Blackgrass

Çevre İstekleri: Killi ve ıslak toprakları sever. Tahıllarda Avrupa’da sorun olup, Çukurova bölgesinde buğdayda bol miktarda tespit edilmiştir. Anavatanı Akdeniz ülkeleridir.

Morfolojisi: Tek yıllık yaklaşık 60 cm boyunda ancak 140 cm’ye kadarda büyüyebilen bir bitkidir. Sap çıplak, üzeri düz değil, boğumlar kırmızımsıdır. Kültür bitkisi sık olduğunda yalnız bir tek sap oluşturur, kardeşlenmez. Yaprak ayası çizgili, genellikle orta damar belirgin, alt kısım parlak değil ancak düz ve tüysüz. Yaprak kını yaprak ayasına kadar kapalı değildir, genellikle basak (alt) kısım genellikle kırmızımsı, genç yaprak kendi eksenine kıvrılmış durumludur. Yakacık belirgin olarak görülür, beyazımsı-mavimsidir ve kenarları gelişi güzel kenarı dişlidir. Kulakçıklar yoktur. Başak, ince, uzun, olgunlaşınca kırmızımsı renkli, başak karışık salkım şeklinde, iç kavuz kılçıklı ve boyları tüysüz olan dış kavuzlar kadardır.

Zararı nasıl olmaktadır ?

Çayır tilki kuyruğu tek yıllık olup ülkemizde yaygın yabancı otlar arasına giren mücadelesi zor, dar yapraklı yabancı otlardandır. Çayır tilki kuyruğu rekabet gücü yüksek dar yapraklı yabancı otlar içerisine girmektedir. Hububatta ekonomik zarar eşiği 30-100 arasında değişmektedir. Metrekarede 1000 çayır tilki kuyruğu başağının olması halinde üründe %30-50 oranında azalma meydana gelmektedir. Diğer taraftan  m2’de her 5 bitki, %1 oranında ürün kaybına neden olmaktadır. Ülkemizde tarlada  m2 de 800-1000 adete kadar çayır tilki kuyruğu yoğunluğu  tespit edilebilmiştir. Ağır bulaşmalarda her bitkide 3-4 başak oluşmakta ve her başak ortalama 100 tohum vermektedir. Bunun sonucu olarak da her bitkinin verdiği tohum sayısı artmaktadır. Çayır tilki kuyruğu bitkisinin yoğun olduğu durumlarda tohumlarda canlılık oranı nispeten düşük ve doğal ölümler yüksek olmaktadır. Anızın yakılması ise tohum rezervini önemli ölçüde düşürmektedir. Topraktaki tohumların %97’si üç yıl içerisinde ölmektedir. Çok az kısmı üç yıldan daha uzun süre canlı kalabilmektedir.

Sorun oluşturduğu ürünler nelerdir ve yayılması nasıl olmaktadır ?

Çayır tilki kuyruğu, rüzgar otunda (Apera spica-venti) olduğu gibi sonbahar ve ilkbaharda çimlenen tipik kışlık gramine bitkisidir. Tohumlarının %80’i sonbaharda çimlenmektedir. Bu nedenle ilk planda kışlık buğdayda sorun oluşturmaktadır. Çimlenmeyi sağlayan en önemli faktör ışıktır. Toprak işleme ile toprağa gömülen tohumlar karanlık ortamda çok az sayıda çimlenirler. Pulluk, tırmık vb. ile işlenen topraklarda çayır tilki kuyruğu tohumları toprak yüzeyine ulaştıkça çimlenme olmaktadır. Erken hububat ekiminde, toprak yüzeyine az sayıda çayır tilki kuyruğu fidesi çıkmakta, bu fideler tohum yatağı hazırlanması sırasında tahrip olmaktadır. Fidelerin çok azı yaşamını sürdürebilmektedir. Yetersiz toprak işleme tohumları toprak yüzeyine taşımakta, bu da fazla miktarda çimlenmeye neden olmaktadır. Ayrıca anız artıklarının toprak yüzeyine yakın yerde biriktirilmesi toprak işlemenin etkinliğini azaltmaktadır. Bu özellikteki topraklarda adsorbe kabiliyeti arttığı için, serbest haldeki herbisit molekülleri pasif hale geçer ve etkililiği azalır..

Çayır tilki kuyruğu tohumlarının çimlenmesini toprağın sütrüktürü, topraktaki su miktarı ve kışlık ekim belirler. Bu yabancı ot genellikle kışlık hububatta ağır topraklarda sorun oluşturmaktadır. Kışlık hububat sahalarında, erken ve yetersiz toprak işleme yapılan yerlerde süratle çoğalmaktadır. Bu yabancı otun tohumları geniş ölçüde biçer döverle yayılmaktadır.

Çayır tilki kuyruğu, üst üste ekilen kışlık ve yazlık hububat alanlarında önem kazanmaktadır. Özellikle ilkbahar toprak işlemesinden sonra çayır tilki kuyruğu artışına dikkat etmek gerekir. Araştırmalar m2’de 100’den fazla başağın olması halinde mücadele yapılmasının karlı olacağını göstermiştir. Kısa dönemli mücadelelerde ise ekonomik zarar eşiği 10-50 bitki/ m2 olarak verilmektedir. Bu eşik şüphesiz herbisitlerin etkinliğine ve uygulamanın maliyetine bağlı olarak değişmektedir. Uzun vadeli dönemde ise rekabete ve toprağa uygulanan herbisite bağlı olarak söz konusu eşik 2-5 bitki/m2 olarak tespit edilmiştir. Topraktaki tohumların çimlenmesine bağlı olarak ekonomik zarar eşiği 2 bitki/m2’ye kadar düşmektedir.

Mücadele

Bugün Buğday, Arpa, Ayçiçeği, Soya fasulyesi, kanola, pamuk , soğan, patates, mısır, Meyve bahçelerinde mücadelesi yapılabilmektedir. Burada ilaç ismi vermiyorum ister yorumlarda, ister iletişim bölümünden gerekli bilgileri sorabilirsiniz.

 

Yabancı otun tanımlanmasında yarımcı olacak fotoğraflar aşağıda sergilenmiştir. Fotoğraflar telif hakları mevcuttur izinsiz hiç bir yerde kullanılamaz. ©entofito

Çayır Tilki Kuyruğu (Alopecurus myosuroides) – Yabancı otun çimlenmeden sonra ki hali

 

Çayır Tilki Kuyruğu (Alopecurus myosuroides) – Yabancı otun çimlenmeden 2. evresi

 

Çayır Tilki Kuyruğu (Alopecurus myosuroides) – Yabancı otun 3.evresi kardeşlemenin başlangıcı

 

 

Çayır Tilki Kuyruğu (Alopecurus myosuroides) – Yabancı otun kardeşlenip boylanma evresi

 

 

Çayır Tilki Kuyruğu (Alopecurus myosuroides) – Yabancı otun başak verme evresi

 

Çayır Tilki Kuyruğu (Alopecurus myosuroides) – Yabancı otun yetişkin olmuş hali

 

 

 

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
1