Böceklerde isimlendirme ve sınıflandırma nasıl olmaktadır ?

Konu
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Böcekler, hayvanlar için geliştirilmiş olan terminoloji kuralları çerçevesinde isimlendirilirler (Bitkilerin isimlendirilme sistemi oldukça farklıdır). Böceğin resmi bilimsel adının, ana dilleri farklıda olsa bütün bilim adamları tarafından anlaşılır olması gerekir. Yerel isimler bu gerekliliği yerine getirmez; aynı dili konuşan insanlar arasında bile bir böceğin farklı yerel isimleri olabilir. Örneğin, aynı Coccinellid böceği hem “uğur böceği” hem de “uç uç böceği” olarak bilinir (Aynı Coccinellid böceğine İngilizler “ladybirds” derken, ABD’de “ladybugs” denir). Çoğu böceğin yerel ismi bulunmamaktadır ya da verilen yerel isim aslında sadece bir tür ile alakalıyken, birçok türü temsil eder.

Bütün bu zorluklar Linnaean sistemde ele alınmıştır ve tanımlanan her türe belirli 2 isim verilir (binomen). İlki cins ismidir, ikinci isime göre daha geniş gruplandırma için kullanılır. İkinci isim ise tür ismidir. Latince olan bu isimler daima beraber kullanılır ve italik yazılır; her tür için tek bir isim vardır ve bir isim sadece tek bir türü temsil edebilir. Bu sayede, örneğin hastalık taşıyıcı sivrisineklerden Aedes aegypti’nin yerel adı her ne olursa olsun, her entomolog için her yerde aynı türü tanımlar. Aslında bütün taksonlar bu şekilde isimlendirilmedir ama bazı alternatif isimlendirmeler de mevcuttur.

Bilimsel yayınlarda genellikle tür isminin ardından, teşhis yapanın adı ve hatta resmi olarak isimlendirmenin yapıldığı yıl da yazılır. Bu notlarda bu uygulama yer almamaktadır ama belirli böceklerden bahsedilirken tür isminden sonra familya ve takım ismi de belirtilmiştir. Yayınlarda, aynı türün ismi tekrar kullanılacağı zaman, cins isminin sadece ilk harfi yazılır (örn. A. aegypti). Ancak Aedes ve Anopheles gibi baş harfi aynı olan iki tür isminin kısaltması yapılırken, cins isminin ilk iki harfi kullanılır (Ae. ve An.).

Böcekler arasında çeşitli taksonomik tanımlanmış grup vardır (Tekil hali takson, çoğul hali taksa). Diğer bütün organizmalar için, temel biyolojik takson, bireylere ve populasyonlara dayanarak, türdür. Tür; taksonominin ve tabii ki evrimin temel birimidir. Farklı gruplara ayrılan birden fazla tür üzerinde yapılan çalışmalar, cins tanımlanmasını sağlar.

Taksonomik Kategoriler

Takson Kategorisi

Standart Son Eki

Örnek

Takım   Hymenoptera
Alttakım   Apocrita
Superfamilya -oidea Apoidea
Üstfamilya -oidae Apoidae
Familya -idae Apidae
Altfamilya -inae Apinae
Tribe -ini Apini
Cins   Apis
Altcins   Apis (Apis)
Tür   A. mellifera
Alttür   A. m. mellifera

 

Benzer şekilde, cinsler Tribe’ler halinde, Tribeler alt familya halinde ve alt familyalar familyalar halinde gruplandırılır. Böcek familyaları, nispeten büyük ama kolay tanınabilen takımlar halinde gruplandırılır. Kategoriler arasındaki bu hiyerarşi; türden başlayıp gittikçe genişleyerek gelişen ve bütün böcekleri kapsayan Insecta sınıfına ulaşana kadar devam eden bütün grupları kapsar. Tablo 1.1’de taksonomik hiyerarşide kelime sonlarında kullanılan belirli ekler gösterilmiştir; böylece herhangi bir grubun hangi taksonomik sırada olduğu isminin sonuna bakılarak anlaşılabilir.

Sınıflandırma sistemine dayanarak yaklaşık 25 – 30 Insecta takımı tanımlanabilir. Bu farklılığın sebebi, taksonomik kategoriler hakkında kesin bir kural olmamasıdır. Sadece aynı atadan köken alan yani monofiletik gruplarla ilgili genel bir fikir vardır. Geçtiğimiz iki yüzyıl içinde, takımlar oldukça rastgele tanımlanmış, birbirine benzeyen ve diğerlerinden farklılık gösteren böceklerden oluşturulmuştur. Zaman ilerledikçe, standart sınıflandırma sistemi de farklı fikirlere rağmen nispeten gelismiştir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
4