Kayıt Ol

Giriş


Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Konu paylaşmak için giriş yapmalısınız.

Giriş


Kayıt Ol

Forumumuza kayıt olun sorulan sorulardan haberdar olun !

Kategori : Hastalıklar

Hastalıklar hakkında bilgi,soru paylaşım alanı

Konu
Herkese merhaba, patates bakteriyel hastalıklardan CmsPyr ve DicdaR/F hastalıklarının bilimsel adlarını açık olarak bilen var mı? Ve bu hastalıklar hakkında bilgisi olanlar yazabilir mi ? Şimdiden teşekkürler.
Devam Ediyor 1
Hastalıklar 5 ay 1 Cevap 685 görüntüleme 1

Konu
Merhaba, lisianhus kesme çiçeğinde halk arasında yeşil solma olarak bilinen bşr hastalık var. Bitki çiçeklenmeye yakın zamanda tüm aksamıyla bşrden soluyor ve sonrasında kuruyor. Mücadelesi nasıl olmalı.
Devam Ediyor 0
Hastalıklar 5 ay 1 Cevap 718 görüntüleme 0

Konu
Zeytinde Halkalı Leke Hastalığında (Fusicladium oleagineum) mücadele zamanı önemlidir. Zamanında mücadele yapılmadığın da ekonomik kayıplara sebep olabilir. Marmara bölgesinde Mücadele zamanları Nisan ve Ekim ayları olmak üzere çift mücadele yapılmalıdır. Akdeniz bölgesinde ise ilkbaharda Mart-Nisan ayları, sonbaharda ise Eylül – Ekim ayları bu hastalık için mücadele zamanı olup çift mücadele yapılmalıdır.
0
Hastalıklar 11 ay 0 Cevaplar 1015 görüntüleme 1

Konu
Etmen ilk olarak 1918 yılında biberler üzerinde New Mexico’da görülmüş, sonraki yıllarda geniş bir konukçu dizisine sahip olduğu belirlenmiştir. Ülkemizde ilk kez 1970’li yıllarda Kahramanmaraş yöresi biber ekim alanlarında dikkati çekmiştir. Bazı yörelerde hastalık nedeniyle kuruyan bitki sayısının %30 olduğu belirlenmiştir. Bugün hastalık eski önemini yitirmekle beraber belli dönemlerde şiddetini artırmaktadır. Makalenin devamı için: https://goo.gl/7AAaie
1
Hastalıklar 1 sene 0 Cevaplar 946 görüntüleme 2

Konu
Pythium‘un Kısa hikayesi ve tanımı Pythium cinsi Pringsheim (1858) tarafından P. monospermum’ un  Pringsh. type species olarak tanımlanışı ile ortaya konmuştur. Bu cins Oomycetes sınıfı, Peronosporales takımı ve Pythiaceae familyasındadır. Taksonominin tarihsel evrimi için Middleton (1943)’ a başvurulmalıdır. Bu cinsin son taksonomik tanımında (Van Der Plaatz-Niterink, 1981)  87 tür listelenmektedir; Daha sonra ilave türlerin tanımı ile bu toplam 120 ye çıkmıştır (Dick, 1990). Pythium’ da hifler şeffaftır ve 5-7 mm çapta (ara sıra 10 mm‘ ye kadar) olma eğilimindedirler ve kültürlerin yaşlı olmaları ve spor farklılaşma noktaları hariç ...
0
Hastalıklar 2 sene 0 Cevaplar 480 görüntüleme 3