Kayıt Ol

Giriş


Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Giriş


Kayıt Ol

Forumumuza kayıt olun sorulan sorulardan haberdar olun !

Epidemi nedir ?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

epidemi

Hastalık yapıcı karakterdeki bir mikroorganizmanın, bitkiye girişinden sonra hücreler arası (intersellular) boşluklarda veya hücre içinde (intrasellular) beslenmesi enfeksiyon olarak adlandırılmaktadır. Bir patojenin bir doku içerisinde iyice yerleşebilmesi, o dokudan besin maddelerini sağlayabilme olanaklarına bağlıdır. Aynı zamanda enfeksiyonun doğada bitkiler arasında yayılabilmesi de patojenin miktarı ve virülensliği, konukçu bitki hassasiyeti ve çevresel faktörlere bağımlıdır.

Hastalık bir bitkiden diğerine bulaşma karakteri gösteriyor ise bu1aşıcı (enfeksiyöz) hastalık adı veri­lir. Bulaşma çok çabuk oluyor ve çok sayıda bitkiyi etkisi altına alıyorsa “salgın hastalık” veya “epidemi” olarak nitelendirilir. Hastalık epidemilerine neden olan faktörleri, epidemiyoloji bilimi incelemektedir.

Epidemi, bir hastalığın zaman ve mekan içinde artması olduğu gibi ayrıca yoğunluğun bir artışını ifade eder. Bir epidemi yıllık olarak periyodik şekilde birden alevlenir ve ölürse “döngülü epidemi” diye adlandırılır. Polyetik epidemi, yeni bir terim olup birçok yıllar bir yoğunluk artışına sahip epidemilere verilen addır.

Sporadik hastalıklar, küçük bir bölgede tek tük ve seyrek olarak çıkan ve etrafa yayılma karakteri göstermeyen, endemik hastalıklar ise küçük bir bölgede çıkan ve yine başka bölgelere yayılma eğilimi göstermeyen karakterde hastalıklardır. Bu karakterlerdeki hastalıklarda, konukçu, patojen ve çevre faktörlerindeki bazı uyumsuzluklar sebebiyle enfeksiyon, bulaşıcı özellik göstermez ve dolayısyla da salgın durumu görülmemektedir. Eskiden beri aynı bölgede bulunduğu halde zaman zaman yükselişler ve yıldan yıla farklılıklar gösteren hastalıklar ise endemik karaktere sahiptirler. Örneğin sarı pas ve kara pas hastalıkları Türkiye için endemik karaterde hastalıklardır. Hastalık bir bölgede çıkıyor ve sonra bölgelere yayılıyorsa epidemik karakterde enfeksiyon olarak nitelendirilir. Örneğin bağ mi1diyösü, domates mozaik virüsü v.s. hastalıkların yer ve zamana göre periyodik görünümleri epidemik karakterizasyon gösterir.

Bazı hastalıklar ise ülkelere yayılma eğilimi gösterirler (örneğin tütün mildiyösü Perenospora tabacina Adam). Bir bölgede ortaya çıkan ve bir süre devam eden epidemi bir başka bölgeye ve bir kıtadan başka bir kıtaya atlayabilir. Epidemilerin atlama yapmalarına pandemi adı verilir. Bu atlamalarda rüzgar başlıca faktördür.

Bir hastalık bazı koşullarda endemik olduğu gibi epidemik ve pandemikde olabilir. Buda çevresel faktörler ve alınan önlemlerle sıkı sıkıya ilişkilidir.

Konukçu ve parazitin uzun bir zaman birbirlerine bağlı ortaklığa sahip olduğu doğal popülasyonlardaki hastalık, ENDEMİK’dir.

Eğer (V) ve (R) uygun (C) uygun değilse enfeksiyon sporadik veya endemik, eğer her üç faktörde uygun ise epidemik veya pandemik olarak seyreder

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Hakkında David Andersen

Hey Dostum bitki hastalıklar hakkında pekte fena sayılmam ! ABD'de şu an da doktora çalışmalarını yürütmekteyim. Bitkiler dünyasında esrarengiz olan bakteri,fungal,virüs gibi etmenler ne denli hastalıklar yaptığı konusunda araştırmalar yapmak müthiş zevk veriyor... Takipte kalın...

Beni Takip Et

Bir şeyler söylemek ister misin ?