Kayıt Ol

Giriş


Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Giriş


Kayıt Ol

Forumumuza kayıt olun sorulan sorulardan haberdar olun !

Böceklerin zenginliği

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Diptera takımına ait göz yapısı

Diptera takımına ait göz yapısı

Muhtemelen 1 milyon tür böcek tespit edilmis olup buna “yeni tür” olarak eklenenler henüz dahil edilmemiştir. Bu yeni türlerin 1’den fazla kez tanımlanıp “yeni” olarak literatüre geçmesi ile belirlenen son sayının doğruluğu şüphe kazanır.

“Takım” olarak adlandırılan yüksek taksonomik gruplar ve dağıtılmış türler arasında en büyük ilk 5 grubu Coleoptera, Diptera, Hymenoptera, Lepidoptera ve Hemiptera oluşturur. J.B.S. Haldane’nin şakacı konuşmasına göre; “Tanrı, böceklere karşı aşırı bir sevgi göstermekte” ve buna göre de Coleoptera, tüm böceklerin yaklaşık olarak %40’ını (350.000 tür) Hymenoptera 115.000 türden daha fazlasını, Diptera ve Lepidoptera için her ikisi de 150.000 türden fazlasını ve Hemiptera ise 100.000 tür içeriği söylenebilir. Bunların ardından yaklaşık 20.000 tür ile temsil edilen Orthoptera gelir. Ayrıca yüz ile bin arasında değişen türlere sahip olan takımlar da bulunmaktadır. Az sayı ile temsil edilen takımların önemsiz olması gibi bir durum ise söz konusu olamaz. Örneğin Dermaptera 2000’den fazla tür içerirken, Blattodea 600’den fazla türe sahiptir ve önemli grupları oluştururlar. Sadece kuşlarda ise Blattodea’nın 2 katı kadar tür tespit edilmiştir.

Yukarıda anlatılanlara göre, dünya çapında yaklaşık 250 yıldır yapılan çalışmalardaki sonuçların, günümüz zenginliğinden daha az olduğunu göstermiştir. Bu konuda yapılan spekülasyonlar devam etmektedir. Birçok böceğin zaman ve alan içerisinde verilen parçalı dağılımları, daha küçük alanda da olsa tüm böcek türü üzerinden toplanan envanterlerin doğruluğunu göstermez. Bilinenlere dayanan tahminlere göre, tüm tür zenginliği 3 milyondan 80 milyona artış göstermiştir.

Genellikle bu oranlar sıcak-tropikal ve iyi bilinen türler üzerinden elde edilmiştir. En tartışmalı tahmin hiyerarşik düzene ve en yüksek tür sayısı tahminini sağlayan örneğin tek bir ağaç üzerindeki türler ile bir yağmur ormanındaki böcek türleri zenginliği arasındaki orandır. Neotropikal yağmur ormanlarında az bilinen gölgelik faunalarda yapılan araştırmalarda tür zenginliğinin artışı gözlenmiş, bunun nedeni olarak da arboreal böceklerin (Coleoptera’nın) fazlaca bulunması düşünülmüş fakat bunun yanında gölge seven böceklerin de tahmin edilenden daha çok sayıda olması gösterilmiştir.

Son durumda; yapılan tüm çalışmaların ışığında, 4-6 milyon tür arası gerçek tür sayısının olduğu tespit edilmiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=5K-WM4QWC_k

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Hakkında David Andersen

Hey Dostum bitki hastalıklar hakkında pekte fena sayılmam ! ABD'de şu an da doktora çalışmalarını yürütmekteyim. Bitkiler dünyasında esrarengiz olan bakteri,fungal,virüs gibi etmenler ne denli hastalıklar yaptığı konusunda araştırmalar yapmak müthiş zevk veriyor... Takipte kalın...

Beni Takip Et

Bir şeyler söylemek ister misin ?